Работа по пчелите и пчелина през месец октомври

През този месец приключва пчеларският сезон. Ако не сте поставили мишите предпазители, направете го сега. Повдигнете кошерите над земята, така ще оптимизирате микроклимата в гнездото.Добре е да свалите магазините не ги оставяйте на кошерите. Магазините отнемат топлина, която е много необходима за ранното развитие на пчелите.
Не оставяйте празни или мало медни корпуси над семействата. В повечето случаи пчелите се качват там и умират от глад.
През този месец стават нападения и разграбване на пчелни семейства. Трябва да се спазва пълна хигиена в помещенията и около кошерите.
Проверявайте питите в склада за наличие на восъчен молец.Третирайте със сяра или мравчена киселина. Добре е питите да са разделени да нямат допир една до друга, по тази начин молеца има по труден достъп до питите. Развитието на восъчния молец спира при температура под 12 градуса.

Много от пчеларите през този месец правят последен преглед на пчелните семейства. По време на прегледа доближават пчелните пити по близо една до друга, така пчелите зимуват по добре. Не покритите от пчели пити се изваждат от кошера и се складират в склада. През този месец се прави и преценка на медовите запаси, ако са малко, може да се подхрани с инвентиран сироп. В пчеларската литература се споменава, че за нормално зимуване на пчелите са нужни 20 – 25 килограма пчелен мед.

При полистеролните кошери на фирмата Paradise Honey, това количество е сведено наполовина.

Ако е възможно поставете магазин с празни пити под плодника.При полистеролните кошери не затваряйте мрежата на дъното, нека дъното да е отворено през цялата година.

Третирайте с Оксалис за вароатозата, за нозематозата третирайте с Нозевит +, може да се ползва и Виузид за повишаване имунитета на пчелите.

Когато месеца е по хладен, полските мишки търсят убежище в кошерите, където се чувстват комфортно. Поставете отрова за мишки на места недостъпни за домашни любимци. Поставете мишите предпазители и свийте входовете. Внимавайте този месец има много нападения от оси и стършели. Поставете капани за привличане на оси и стършели, така ще помогнете на пчелите да се справят с естествените си врагове.

За по добър микро климат в кошера, поставете брезент над плодника, той не пропуща топлината, а същевременно абсорбира влагата в кошера.

Какво се прави през октомври

През октомври трябва да се извърши последното есенно третиране на пчелните семейства срещу пчелната въшка /браулоза/ и вароатозата, напомнят на стопаните от Националната служба за съвети в земеделието. След полагане на необходимите грижи за развитие и запасяване на семействата, през октомври пчеларят трябва да ги зазими, но не покъсно от края на месеца. Пчелните семейства трябва да се зазимяват с млади майки от добър произход, които да заменят дефектните и стари майки.
Количеството и качеството на храната са най-важни за благополучното презимуване на пчелните семейства, особенно при тежка зима. В кошерите Дадан-блат и Лежак трябва да се остави най-малко 14-18 кг мед, според силата на семейството и характера на зимата в района, като всяка пита не бива да съдържа по-малко от 1,5-2 кг мед. Медът за зимната храна трябва да бъде нектарен, течен и предимно запечатан без манов и такъв, който е кристализирал. На 1-2 пити трябва да има цветен прашец, който се поставя към по-топлата вътрешна страна, като най-добре е този прашец да бъде залят с мед и запечатан от пчелите.

За добро презимуване в кошера се оставят толкова пчелни пити, колкото изцяло се покриват с пчели от горната до долната летва на питата. Гнездото се стеснява максимално, като между питите се поставят летвички и отгоре се слагат покривните дъсчици или платно.

Многокорпусните кошери се зазимяват на един или два корпуса също според силата на семейството.
Пчелинът се разполага на завет, на сухо и отцедливо място. При опасност от силни ветрове върху всеки кошер се поставя тежест върху капака. На входовете на кошерите се поставят предпазители против мишки.

Задължително прегледайте покривите на кошерите да не текат. През зимата кошерите трябва да бъдат обърнати с входовете на юг или югоизток, за да са запазени от нахлуването на студените северни ветрове и да се огряват по-добре от обедното слънце, като по този начин пчелите се подтикват към по-редовно облитане.

Пчеларство – юни

Климатични особености

Юни е първият летен месец. Продължителността на деня от 15 часа и 7 мин. от 1 юни постепенно се увеличава до 15 часа и 19 мин. на 21 юни, след което започва бавно да намалява.

Фенологичен календар през юни

През юни настъпва главната паша от ливадите и пасищата. Цъфтят последователно и липите – едролистна, дребнолистна и сребриста. От тях при висока въздушна влажност пчелите събират много мед. Зацъфтяват жълтата и бялата комунига, прешленският конски босилек, лисичата опашка, ранилистът, овчарският босилек и др. По високите райони цъфтят теснолистната върбовка, риганът и чубрицата, а по влажните – здравецът, капелата и ментата. При дъждовни години из пустеещите места и пасищата избуяват различни видове бодил. В нивите цъфти синапът и овчарският босилек.

От културните растения продължават да цъфтят еспарзетата и звезданът. Започват да цъфтят люцерната, резенето, конопът, анасонът, баклата, тиквите, дините, пъпешите, фацелията и тютюнът. В подбалканските райони от площите засадени с лавандула пчелите събират значителни количества ароматен мед.
През юни цъфтят и жасминът, асклепиасът, аморфата, птичето грозде, плюскачът, каталпата, китайският мехурник и др. През втората половина на месеца в отделни райони, започва да цъфти слънчогледът. През някои години в отделни райони пчелите събират значителни количества мана от листата на дъба и от други горски видове.

Състояние на пчелните семейства

Пчелните семейства са напълно развити и готови да използват главната паша. През юни пчелните семейства изпадат често в роево състояние. Това става, защото пчелите запълват по-голяма част от питите с нектар и прашец, а майката няма достатъчно свободни килийки за снасяне на яйца. По-голямата част от пилото в кошерите е запечатано. Когато главната паша още не е настъпила или пък времето е неблагоприятно за летеж, пчелните семейства бездействат и лесно изпадат в роево състояние.

Работа на пчеларя

Пчеларят трябва да направи преглед на пчелните семейства и при необходимост да им постави магазини и корпуси, ако това не е сторено дотогава. Главната паша е в разгара си. Пчеларят следи състоянието на пчелните семейства. Щом някои магазини или корпуси се напълнят със запечатан мед, то те трябва да се центрофугират и отново да се върнат на кошерите. При поява на роево състояние пчеларят взема мерки за прекратяването му. Поради ограничаване на пилото и умиране на голяма част от старите пчели, семействата може да отслабнат за следващата главна паша, когато има такава. В такъв случай от гнездата трябва да се извадят и центрофугират по 2-3 пити с мед, които трябва да се върнат отново за залагане на пило. Ако въпреки взетите мерки, някои семейства се роят, пчеларят трябва да следи това и да хване роевете. Сега е време за образуване на отводки.

Семействата са добре развити, с много млади пчели, времето е топло и има редовен приток на нектар и прашец, затова юни е най-подходящият месец за отглеждане на висококачествени майки и за смяна на старите майки.

 

 

Пчелите през август

През август месец в повечето райони главната паша вече е преминала. Само в Южна България в някои райони, където се отглежда, памук пашата е в разгара си. Пчелите успяват не само да съберат памуков мед в магазините за центрофугиране, но и се запасяват с такъв мед за зимата. Памукът е растение, което отделя добре нектар. Тютюнът също продължава да цъфти и осигурява нектар на пчелите, когато няма почти никаква друга паша. Когато има дъждове, по нивите се появява много синап, който цъфти. В някои планински райони пчелите събират през месец август мед от балканска чубрица. Те събират и манов мед от иглолистните дървесни видове и от жълъда на дъба. Парковете се отрупват с цвят от софората. Цъфтят също кариоптеризисът, елшолцията, бръшлянът, канадската златна пръчка (солидаго). В градините цъфтят астрите (димитровчетата), хризантемите и други късни цветя, които дават нектар и прашец. Най-добрата късна паша за подбуждане и есенно развитие на пчелните семейства осигуряват смесените ниви от царевица със слънчоглед и царевица с комунига за силаж. От тях пчелите принасят нектар и се запасяват с прашец.

Състояние на пчелните семейства

Пилото е намаляло на и се разпростира на 4-6 пити. Пчелите принасят меда от крайните пити на средните, за да бъде той близо до пчелното кълбо през наближаващата зима. Пчелите започват да гонят търтеите са от кошерите. Когато няма подбудителна паша от късно цъфтяща растителност, майките започват да ограничават силно яйце снасянето си. Това явление се наблюдава масово при семейства със стари майки. Тъй като старите пчели вече умират, а количеството на младите е по-малко, семействата започват да отслабват. Кражбата е често явление при отваряне на кошерите през деня. Пчелните семейства усилват охраната на входа, където може да се наблюдава борбата им с пчели крадци или с оси.

Работа на пчеларя

В зависимост от състоянието на пчелните семейства, пчеларят трябва да вземе мерки, както за есенното им развитие, така и за запасяването и с храна. Когато има блокове с памук, тютюн или късно цъфтящ фуражен слънчоглед, пчелинът трябва да се откара там. При липса на такава възможност, пчеларите трябва да започнат своевременно да подхранват пчелните семейства. Прави се подбудително подхранване за отглеждане на млади пчели за зимата. Освен това трябва да се прави подхранване за запасяване на пчелните семейства с храна за зимата. Оказва се помощ на осиротелите и търтовъчните семейства. Полагат се грижи за помощните семейства. Следи се за евентуална поява на американски гнилец. Необходимо е да се направи третиране на болните от вароатоза семейства.

МАЙСКИ ПЧЕЛАРСКИ ПРАКТИКИ

Месец май се характеризира с постоянно увеличаване на температурите, като отрицателните са изключение даже за планините, а слънчевото греене на отделни места достига до 260 часа. Средните температури са между 14 и 18 С (най-ниски са по Черноморието). Наблюдават се абсолютни максимални температури до 37-38 С, докато абсолютни минимални са редки и достигат до 3,5 С. Месецът се характеризира с непостоянен климат – значителни валежи и застудявания, редуващи се с продължителни затопляния (опасност от простудяване на пилото и заболяването му от европейски, кисел и друг гнилец!).

КАЛЕНДАР НА ЦЪФТЯЩАТА РАСТИТЕЛНОСТ

През този месец настъпва първата главна паша от акация и еспарзета. Цъфтят още много дървесни, храстови и тревни видове (клен, бял и черен бор, бук, летен дъб, детелина, мащерка, синап, кориандър, зимен фии, градински чай и др.)
Наблюдава се отделяне на мана и цветен прашец от белия и черния бор.

РАЗВИТИЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА

Поради постоянния приток на нектар и прашец семействата бързо се развиват. Пилото при най-силните достига 7-8 пити и повече, а плодниците (корпусите) са изпълнени с пчели. Те бързо изграждат заложените восъчни основи и строителните рамки. Броят на търтеите и консумацията на храна се увеличава. В кошерите с по-малък обем семействата изпадат в роево състояние.

ПЧЕЛАРСКИ ПРАКТИКИ В ПЧЕЛИНА

В много райони през май започва да цъфти бялата акация, тоест настъпва първата главна паша. Преди това пчеларят трябва да извърши преглед, за да получи представа за моментното състояние на пчелните семейства (сила, роево настроение, здравословен статус и др.) Ако досега не са поставени магазините (корпусите) на силните и средните семейства, то трябва да се извърши веднага. В противен случай има опасност те да изпаднат в роево състояние. Разширяването на такива семейства става, като на дадан-блатовите кошери се слага магазин, а на най-силните, на които по-рано е поставен, се полага втори такъв – под първия. В многокорпусните кошери се поставя трети корпус – между първия и втория, като се зарежда с пити и рамки с восъчни основи (през една). По-слабите се разширяват, като в магазина се поставят само няколко пити и рамки с основи за градеж. След това се покриват с платно, което да легне над поставените рамки, покрай тях и върху горната повърхност на оставащите открити плодникови (корпусни) пити.

За да не се качва пчелната майка в магазините (корпусите) и там да снася яйца, се поставя ханеманова решетка под магазина или под най-горния корпус.

Входовете на кошерите се разширяват, съобразно със силата на семействата и броя на летящите пчели.

Ако ще се превозват пчелните семейства на акациева паша е необходимо те предварително да се подготвят.

След края на акациевата паша се провеждат следните ДПчП: изцентрофугиране на меда; оценяване силата на семействата при провеждане на осведомителен преглед; подготовка на семействата за следващата главна паша (подхранване с рядък захарен сироп за активизиране яйценосната дейност на майките).

Осъществяване на пряк контакт с представителите на агрофирмите, провеждащи растителнозащитни мероприятия, за да се избегне отравяне на пчелните семейства. Оказване съдействие на органите, извършващи задължителните профилактични прегледи за откриване на заразните болести по пчелите и пилота.