Календар на пчеларя през септември

Климатични особености на месец септември: Въпреки че септември е първият есенен месец, той е със сравнително високи температури. Средните месечни температури са: в Северна България - между 16 и 19 °C, в Тракийската низина - 18-19 °C, по Черноморието и долината на Струма - между 19 и 21°C. Абсолютните максимални температури през септември се държат много високи, като на много места надминават 40-41°C. Абсолютните минимални се понижават силно, като в много райони те са отрицателни.
Валежите над по-голямата част от страната са слаби. В Северна България са между 30 и 50 л, по Черноморието - между 25 и 35, в Тракийската низина - 25-40 , във високите котловинни полета - 40-50, в долината на Струма около 30 л.
Фенологичен календар: През септември продължават да цъфтят фуражният слънчоглед, солидагото, цикорията, астрите и мразовецът. Пчелите използват топлото време, за да разузнават наоколо и да търсят сладки сокове дини, грозде, окапали плодове и др.
Състояние на пчелните семейства: Подбуждани от късната паша или от подхранването, майките усилено снасят яйца, като пилото се развива на 4-5 пити. Това есенно пило е много ценно, защото излюпените от него млади пчели ще заместят постепенно измиращите до зазимяването стари пчели.
Работа на пчеларя: Той трябва да провери качеството на меда в гнездата и ако има манов или гроздов мед, да извади тези пити и да даде пити с нектарен мед или да подхрани пчелните семейства. Подхранването трябва да се извърши рано, за да могат семействата да развият повече пило през есента. Даденият сироп се преработва предимно от старите пчели, като по този начин се запазва от физиологично изтощение младите, с които семействата ще бъдат зазимени. Преди подхранването за запасяване гнездата се стесняват на тези пити, на които семейството ще зимува, за да се концентрира храната на тях.

РАБОТА НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ СЕПТЕМВРИ

Месец септември е първият есенен месец. Температурите са сравнително високи, а валежите слаби. В повечето райони на страната пчелната паша приключва. Растения като магарешки бодил, конски кестен, глухарче, блатна мента, памук и фуражен слънчоглед все още може да предложат на пчелите късна есенна паша.
След последната главна паша в пчелните семейства се активира инстинктът за отглеждане на пило. В началото на месеца топлото време, наличието (макар и слабо) на нектар и прашец са благоприятни условия за увеличаване на яйцеснасянето. Тези процеси са с важно биологично значение, защото водят до увеличаване на относителния дял на пчелите работнички, които не са участвали в главната паша и в отглеждането на голямо количество пило, не са изграждали пити. Такива пчели не са изтощени от работа, живеят по-дълго (6-7 месеца), иззимуват успешно и участват в пролетното развитие през следващата година.

Към средата на месеца, когато прецъфтят и последните медоносни растения, пчелната майка намалява яйцеснасянето. В пчелните гнезда започва подготовка за зимуване. Постепенно пчелите пренасят незапечатания мед от крайните пити в средата. Засилва се събирането на прополис, с който пчелите уплътняват жилището си (запълват всички пукнатини и дупчици по кошера) и стесняват входа.
През месец септември пчеларите продължават работата си по подготовката за зимуване. Първата десетдневка на месеца е краен срок за провеждане на главния есенен преглед. За предпазване от нападения и кражби между пчелите, прегледите се извършват рано сутрин или привечер, работи се с покривни платна, а извадените пити се поставят в добре затварящи се преносими сандъчета.
Есенното подбудително подхранване (за активиране яйценосната дейност на пчелните майки) трябва да завърши до средата на септември. На семействата се дава захарен разтвор (1 : 1) в количество 0,2 – 0,5 литра.

През първата десетдневка на месеца може да продължи подхранването за попълване на хранителните запаси. На пчелните семейства с по-малко от 15 – 20 кг мед или при наличие на манов мед в пчелните гнезда, се осигурява концентриран захарен разтвор (3 : 2) в по-големи дози.
Важно е да се знае, че през втората половина на септември и през октомври на пчелните семейства не се дава захарен разтвор. При преработката му в този късен период (когато няма прашец в природата) пчелите се изтощават и умират през зимата.
През месец септември пчеларят стеснява пчелните гнезда. За целта се определя силата на семействата и им се оставят толкова пити, колкото пчелите покриват добре. Питите трябва да са светло кафяви и в тях да е отглеждано пило. Подбират се пити, пълни със запечатан мед, или такива, при които медът заема 1/2 от площта им. Пити с големи участъци незапечатан мед се отстраняват, защото неузрелият мед лесно ферментира и става негоден за консумация. Маломедните пити също се отстраняват. Някои от тях, ако е необходимо, се поставят зад преградната дъска, а медът им се разпечатва. Когато върху много стари (много тъмни), маломедени или неправилно изградени пити има пило, те се слагат в края на пчелното гнездо до преградната дъска и се отстраняват след излюпване на пилото. Някои от питите със запечатан мед може да се центрофугират или да се оставят като резерв за следващата година.
Пчелните гнезда се подреждат откъм по-топлата страна на кошера. Ограничават се с преградна дъска и изолационен материал. Доброто затопляне е важна задача при подготовката за зимуване. То се прави отстрани зад преградната дъска и отгоре над покривната дъска. Като затоплящи (изолационни) материали се използват листове стиропор, възглавници запълнени с памучни парцали, слама, талаш и др.

Входовете на кошерите се стесняват на толкова сантиметра колкото са питите в пчелното гнездо.
При подготовката за зимуване особено внимание трябва да се обърне на отводките и помощните семейства. Грижите за отводките се свеждат до осигуряване на достатъчно млади пчели и хранителни запаси (8 – 10 кг мед). Подхранват се, за да достигнат сила 5 – 6 междурамия преди зазимяването.

Пчелните семейства със запасни майки са по-слаби (на 3 – 4 пити). За да се топлят взаимно, се заселват по няколко в един кошер, с плътни вертикални прегради помежду си и входове в различни посоки. Подходящи за целта са 12 – рамковият Дадан-Блатов кошер и кошерът лежак.

Пчелните семейства с майки – помощнички, създадени в края на последната главна паша, може да се заселят в същия или в отделен кошер, поставен до основното семейство. При Дадан-Блатовите кошери и при лежаците помощното семейство се създава в същия кошер. Между двете семейства се поставя плътна вертикална преграда, като на помощното се отваря допълнителен вход. При многокорпусните кошери помощното семейство се заселва в корпус над основното. Използва се плътна хоризонтална преграда (разделителна табла), чрез която се отваря и допълнителен вход. Гнездото на помощното семейство се ограничава с една преградна дъска и се затопля. Осигуряват се 8 – 10 кг мед и една пита с прашец.

БЕЗОПАСНИ ЛИ СА ПЧЕЛНИТЕ УЖИЛВАНИЯ ?

Пчелната отрова и жилото на пчелите са естествената отбранителна система на пчелните семейства. С масови ужилвания пчелите пазят своите блага от естествените си врагове.

Жилото се намира в края на коремчето на пчелите, този отбранителен апарат има сложно устройство.Състои се от жлези за изработване на пчелната отрова, събирателно мехурче и самото жило, което се вкарва в кожата на неприятеля. При ужилвания на хора и животни, кожата на които е еластична , жилото не може да се измъкне поради наличието по него на малки кукички. То се откъсва от пчелата остава в кожата, а пчелата умира. Въпреки отделено от тялото на пчелата жилото продължава да се набива в кожата и да отделя отрова.

Ужилванията водят до зачервяване на кожата и предизвикване на оток, затопляне на кожата, парене и болка. В много от случаите възпаленото място може да заеме голямо място по тялото на човека и да доведе до нежелани последствия. При ужилвания по меките тъкани в областта на главата може да се стигне до задушаване, гадене и губене на съзнание. В такива случаи е наложителна лекарска намеса още в началото на тези симптоми.

Когато пчелните ужилвания са контролирани под лекарски надзор, те могат да имат лечебно действие. Пчелната отрова има голямо приложение в източната медицина. В Европа и света има създадени много препарати с активна субстанция – пчелната отрова.

Пчеларите са подложени на всекидневни ужилвания, повечето от тях придобиват имунитет и при тях не се наблюдава странични действия на пчелната отрова. Това не значи , че организма не реагира на отровата. Напротив, при няколко ужилвания се наблюдава ускорение на сърдечната дейност. Натоварва се централната нервна система, включва се защитна реакция под влиянието на системата хипофиза – мозъчна кора – над бъбрек.

Многобройните ужилвания не са полезни и могат да доведат до странични действия върху здравето на пчеларя. Особено добре, трябва да се пазят меките тъкани на тялото и лицевата част.

Няколко ужилвания по време на работа, водят до агресия и на останалите пчели и в даден момент работата по пчелите става не възможна.

Пчеларят, трябва да бъде добре защитен с дрехи, които не дразнят пчелите и са удобни за работа. Добре е да има няколко екипа, за да ги ползва в зависимост от времето и биологичното състояние на пчелите.

Например, по време на цъфтежа на рапицата, задължително е да сте с ръкавици и плътен предпазен костюм. По време на активната паша, може да сте с по- олекотени дрехи, тогава може да се работи и без ръкавици.

Пазете тялото си от прекомерни ужилвания.

Новости за пчелите -Знаете ли ,че?

На един литър вода за поене на пчелите може да се добави максимално 6-8 гр. сол. Препоръчва се на 10 литра вода да се добавя 50 гр. сол. По-концентрирани разтвори може да предизвикат отравяне на пчелите.
Когато загуби майката си пчелното семейство „плаче“. Звукът, който пчелите издават най-добре се чува привечер или в дните, когато не летят.

Обединяването на две слаби пчелни семейства не е целесъобразно, тъй като може да се получи отново слабо семейство. По-добре е слабото семейство да се присъедини към по-силно.
Пчелите търтовки също излитат от кошера за паша и донасят нектар, но в много по-малко количество от нормалните пчели. Установено е, че ако едно нормално семейство е произвело 20 кг. мед с 50-60% пчели търтовки ще произведе само 7 кг.
През периода на паша пчелите запечатват меда с капачета от восък собствено производство.След пашата те използват восък от запасите в кошера. Това може да се установи по цвета на капачетата. От прясно произведен восък те са бели, а от събран в кошера – кафеникави.

Восъчните основи, престояли в склада няколко месеца са по-здрави и върху тях пчелите изграждат килийки с по-правилна форма. Затова в кошера трябва да се поставят по-стари (отлежали) восъчни основи. За да се отстрани сивкавият налеп по тях, преди внасянето им в гнездото, те се оставят няколко часа на топло място или 10-15 минути на слънце.

Пчелите от питите с мед може да се изтръскват с ръце. Пчелите от питите с пило трябва да се отстраняват с четка, тъй като при резките движения запечатаното пило, което е в процес на какавидиране може да се повреди.
Восъчни основи може да се поставят и между питите с пило, когато инстинктът за градеж у пчелите се е развил напълно и семейството е силно. Основата се поставя между две пити със запечатано пило. Излюпващите се млади пчели бързо я изграждат и майката я осеменява без да се нарушава биологичната цялост на гнездото. Изградените пити обикновено са само с пчелни килийки.

СЪСТАВ И СВОЙСТВА НА ПЧЕЛНИЯ МЕД

1.Водно съдържание.
В качествения мед водното съдържание е от 16 до 20%. Установено е, че мед с по-високо от 20% водно съдържание или така нареченият ”незрял мед”, бързо и лесно прокисва поради възможността дрождите (род Saccharomyces, Torula и др.) да се развиват при тези условия.
2. Въглехидратен състав.
Въглехидратите представляват 70-80% от състава и 95-99% от сухото вещество на меда. Най-важни за качествения контрол са:
• Инвертната захар (количеството редуциращи захари – предимно глюкоза и фруктоза, но и известно количество редуциращи олигозахариди) – в полифлорния пчелен мед варират от 70-71 до 80-81 % при средна стойност – 73,5 %.
• Захарозата в полифлорния пчелен мед е средно 1,4 %. При монофлорни видове мед се установява от 4 до 8 %. Посочва се средна стойност 5,3 % за акациевия и 4,6 % за лавандуловия пчелен мед.
Сума от глюкоза и фруктоза
– 60% нектарен
– 45% манов и смесен.

3.Ензими в меда.
Диастаза. Загряването на меда над 50°С и продължителното му съхранение (повече от една година), водят до частично или пълно инактивиране на диастазата. Диастазната активност на меда намалява и при различни фалшификации.
Инвертаза, кисела фосфатаза, естераза и др. – определянето им завишава критериите към качеството на меда. Инвертазна активност в единици по скалата на Siegenthaler (IN) за „свежи” медове ³ 50 IN, а при някои монофлорни медове (р. Arbutus, Robinia, Erica) се изискват ³ 10 IN.
Ензимът глюкозооксидаза се свързва от много изследователи с антимикробната активност на някои видове мед !

4.Аминокиселини в меда.
В меда се срещат минимални количества аминокиселини (0-1,67%). Напоследък все повече нараства ролята на аминокиселината пролин в качествения контрол на пчелния мед. Той възлиза най-малко на 66%, като обикновено достига до около 80-90% от общото количество на аминокиселините в меда.
Норма – 180 mg/kg

5.Минерални вещества в меда.
В различните видове мед минералните вещества показват средна стойност от 0,3%.
В пчелния мед са установени Р, Fe, Mg, Mn, Ca, Cl, Cu, S, Pb, Na и др. макро- и микроелементи.
Особено значение за качествения контрол имат K, Na, Ca, P, и Si.
Натуралният пчелен мед съдържа Si в следи като завишеното количество на този елемент показва добавката на примеси.
Пчелини – поне 3 км от промишлени зони и над 7 км от ГМО насаждения !

Витамини и багрилни вещества в меда.
Медът няма съществено значение като източник за витамини за човека.
Каротиноидите и багрилните съставки, попадащи в меда от нектара на растенията или екскретите на насекомите, играят роля при детерминиране на неговия цвят.
При високо температурна обработка, получаващото се потъмняване се дължи на образуването на меланоидини при взаимодействие на въглехидратите с аминокиселините на меда.
7.Оптическа активност.
Разтворите на меда са оптически активни т.е. имат способността да въртят плоскостта на поляризираната светлина.
В зависимост от конструкцията на използвания поляриметър, различните автори използват за отчитане на оптичната активност различни термини – “ляво” и “дясно” завъртане, “положително – (+)” и “отрицателно – (-)” завъртане.
Мановият, захарния (получения от усилено захарно хранене на пчелите) и фалшифицирания със глюкоза мед имат (+) стойности по този показател.

8.Електропроводимост.
Представлява реципрочната стойност на електрическото съпротивление на разтвора и се измерва с помощта на кондуктометър.
Задължителен показател в международната търговия, идентифициращ заедно с комплексното лабораторно изследване мановия мед. Сега за манов се смята меда, който има специфичните органолептични качествана този вид и едновременно с това е показал стойности над 0,8 mS/cm по показателя електропроводимост.
В настоящия момент определянето на минералните вещества в меда се улеснява чрез използването на следната формула:
C – 0,14
A = –––––- ,
1,74
където, A – % минерален състав, С – електропроводимост в mS/cm.

Киселинност на меда.
Бива титруема с 0,1n NaOH киселинност, която от своя страна бива : обща – определена при бавно титруване и свободна, определена при бързо титруване за 20 сек. или до 2 мин. до достигане на рH 8,30.
В стандартите фигурира определянето при бързо титруване на свободната лактонна киселинност на меда в meq/kg.
Активната киселинност на меда се определя с pH метър и варира от 3,2 до 6,5.