Какво трябва да знаем за месец Септември:

 

Това е първият месец на есента. Температурите са все още високи. Растенията, отделящи нектар в този период са: магарешки бодил, късен слънчоглед, блатна мента, глухарче, което е от голямо значение за есенното развитие на пчелните семейства. Какви са дейностите през този месец: - до средата на месеца приключва есенното подхранване (най-късно края на септември), - в края на месеца се махат лентите, срещу вароатоза, ако е престояло указаното от производителя време (предполага се, че са добавени през август след сваляне на магазините.

 

- прави се основен преглед на семействата, като се оценяват:

сила на семейството
количеството и качеството на запечатаното пило
медови запаси
всички на кошерите

- проверява се здравословното състояние на всяко семейство. Принение съм прави консултация с ветеринар или проверител.
- пристъпва се към зазимяване на семействата

Важно при работа с пчелните семейства в този период: Поради намаляването на пашата и инстинкта на пчелите за запазване на опасността от нападение с целкражаба е много голямо. Ето защо трябва да се има предвид следното:

 

Работи се бързо и внимателно;
Кошерите не се държат отворени;
Използва покривно платно (парче плат, с което се покриват откритите пити). Баща ми използваше едновременно две, която дава възможност за работа с винаги покрити, като се оставя процеп само там, където се работи в момента. Мисля че е удачно за учените се пчелари, които имат нужда от повече време. Продава се в пчеларските магазини, но може и да се използва обикновено плътно платно. Препоръчва се да е тъмно, макар че съм виждала да се използва и светли такива.
Прегледите, разпечатването на питата за подхранване, поставяне на сиропа се извършват привечер, когато пчелите са се прибрали.
Хранилките със сироп се затварят плътно.
За дезориентиране на пчелите е добре да не се отварят последователно кошерите, стоящи в близост до един до друг, а да се избират отстоящите на по-голямото разстояние кошери.