Какво се прави през октомври

През октомври трябва да се извърши последното есенно третиране на пчелните семейства срещу пчелната въшка /браулоза/ и вароатозата, напомнят на стопаните от Националната служба за съвети в земеделието. След полагане на необходимите грижи за развитие и запасяване на семействата, през октомври пчеларят трябва да ги зазими, но не покъсно от края на месеца. Пчелните семейства трябва да се зазимяват с млади майки от добър произход, които да заменят дефектните и стари майки.
Количеството и качеството на храната са най-важни за благополучното презимуване на пчелните семейства, особенно при тежка зима. В кошерите Дадан-блат и Лежак трябва да се остави най-малко 14-18 кг мед, според силата на семейството и характера на зимата в района, като всяка пита не бива да съдържа по-малко от 1,5-2 кг мед. Медът за зимната храна трябва да бъде нектарен, течен и предимно запечатан без манов и такъв, който е кристализирал. На 1-2 пити трябва да има цветен прашец, който се поставя към по-топлата вътрешна страна, като най-добре е този прашец да бъде залят с мед и запечатан от пчелите.

За добро презимуване в кошера се оставят толкова пчелни пити, колкото изцяло се покриват с пчели от горната до долната летва на питата. Гнездото се стеснява максимално, като между питите се поставят летвички и отгоре се слагат покривните дъсчици или платно.

Многокорпусните кошери се зазимяват на един или два корпуса също според силата на семейството.
Пчелинът се разполага на завет, на сухо и отцедливо място. При опасност от силни ветрове върху всеки кошер се поставя тежест върху капака. На входовете на кошерите се поставят предпазители против мишки.

Задължително прегледайте покривите на кошерите да не текат. През зимата кошерите трябва да бъдат обърнати с входовете на юг или югоизток, за да са запазени от нахлуването на студените северни ветрове и да се огряват по-добре от обедното слънце, като по този начин пчелите се подтикват към по-редовно облитане.