ЗАЗИМЯВАНЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА С МАГАЗИН

Още след вадене на последния мед в средата на август върху плодника на мястото на покривната възглавница поставям парче фазер с размери колкото отвора на плодника, като от югозападната страна съм изрязал отвор по малък от капака на хранилката на разстояние 5 см юг -запад.Отгоре поставям извъртените в центрофугата магазинни пити, а върху магазина поставям  покривната възглавница.. Получения по този нектар мед аз оставям в магазина за пролетно подхранване. Обикновено при нашите условия количеството мед е три четири килограма. Извъртените 2-3 медови пити, подлежащи на бракуване, оставям от източната страна на плодника. СЛЕД ОКОНЧАТЕЛНОТО ЗАЗИМЯВАНЕ (в края на ноември при нашите условия) затварям отвора с капака от хранилката, като оставям около 0,5 см пролука от южната страна на отвора.Когато започне подхранване със захарно -меден сироп през втората половина на март, поставям хранилката върху отвора, като изваждам три- четири рамки, за да се вмести в магазина.КОГАТО НАПРОЛЕТ ПЛОДНИКА ИМА 6-7 ПИТИ със запечатано пило, аз премествам хранилката на мястото и върху покривната възглавница, откъдето при нужда подхранвам до първата главна паша.Пчелите охотно снемат остатъчния мед от магазините, които аз по малко разпечатвам, и постепенно запълвам магазина с работни пчели, като оставям достатъчно площ за яйцеснасяне и събиране на прашец и необходимото количество нектар за отглеждане на пилото. Работя с два магазина. Още в края на април първият магазин се запълва с пресен нектар от мащерка, глог, трънка и друга горска и ливадна разтителност. След усвояването на магазина снемам фазера.
По този начин на работа досега не съм имал случай на повредена магазинна и плодникова пита от восъчен молец и получавам максимално според нашите условия и медоносна растителност пчелен мед и восък.
Втория магазин поставям под почти пълния с мед първи магазин. По този начин увеличавам обема на пчелното семейство за работа в кошера.