НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ АПРИЛ

Април е топъл месец, но понякога протича с малко слънце и със студени и доста дъждовни дни. През месеца има дни, в които се наблюдава усилен летеж на пчелите, но има и дни, когато пчелите не летят. Понякога април е по-лош от месец март. През април цъфтят ябълките, дюлите и някои други овошки. Понякога пролетта закъснява, закъснява и типичното за март и април време. Не трябва да забравяме, че биологичният ход на пчелите следва биологичното развитие на растенията. Възможно е да се случи и най-лошото - температурите да паднат много ниско, особено нощем и поради това да измръзнат някои пъпки и цветове на растенията. Едно от основните правила при отглеждането на пчелите е, че някои дейности на пчеларя протичат в точно определено време. Всяко закъснение или неизвършване на някои от тези дейности предизвиква загуби, а понякога води и до фатален край за пчелното семейство. Април е месец на бурно развитие. На семейството са необходими храна и простор за развитие. През април ежедневно се излюпват млади пчели и често ежедневно разцъфтяват нови растения. Приносът на нектар и прашец е голям и многообемен. В интензивното пчеларство съществува пролетното правило - да се прави всичко възможно, за да има много пролетно пило. Основните моменти, на които пчеларят трябва да обърне внимание, са следните:

- Да осигурява простор за майката и пчелите - често може да се случи така, че прашецът и нектарът да завземат много килийки и майката да няма къде да яйцеснася. Тогава тя няма простор и е необходимо да отнемем прашеца, който е в повече. Понякога е нужно да поставим нов корпус и фактически да създадем нов простор за работа на майката и на младите пчели. През април заедно с кърмаческата дейност се появява и восъкоотделянето.

- През месец април е най-подходящото време за отнемане на старите черни пити и за поставянето на рамки с восъчни основи. Но за такава операция е необходимо семейството да е силно и да разполага с много млади пчели, да има достатъчен принос на нектар и прашец. За 3-4 дни пчелите изграждат новопоставените основи, при това двустранно. Тогава майките радушно ги засеменяват.

- Събиране на прашец. Пчеларите все още не могат да разберат, че прашецът е незаменима белтъчина. Те като че ли не знаят какво означава да имаш резервен прашец. Необходимо е най-рационално използване на главната прашецова паша, която започва от месец април. Пчеларят е длъжен да следи постъпленията от априлския прашец и ако е в повече - да отнема цели рамки, които след това надеждно да консервира. Отнетите рамки могат да се дават на семействата, когато през август-септември се наблюдава слабо прашецопостъпване. Трябва да се знае, че този пролетен прашец е изключително богат на жизненоважни вещества. Установено е, че къснолетният прашец е с много по-слабо белтъчно и виталогенно съдържание. Най-ценен е така нареченият шарен прашец, от много различни растения, цъфтящи през пролетта. Този прашец винаги съдържа десетте аминокиселини, нужни за пълноценната кърмаческа дейност. Това са аминокиселините: аргинин, хистидин, лизин, метионин, лейцин, изолейцин, фенилаланин, триптофан, трионин и валин. Ана Маруцио успяла чрез пълноценна храна да увеличи живота на едно семейство над 1 година, без да е имало размножение в семейството - майката не е яйцеснасяла. Можем ли да си представим летни пчели да живеят 1 година?

-  През април стремежът на пчеларя да създаде силни семейства продължава. Със слабите, безперспективни семейства той трябва да засили средните. От силните семейства не бива да се отнема нищо, защото силното семейство ще стане още по-силно.

- През април (в края на месеца) могат да се появят елементи на роево настроение. Някои семейства имат много млади пчели, които няма къде да упражняват своите кърмачески възможности, защото откритото пило е малко. Те се чувстват безработни, а заедно с това се появява и инстинктът за рояване. Контрамерките срещи рояването са известни - разширяване на простора за семейството - рамкоразширение: необходимо е и максимално разширение за вентилация при топло време. ●

- През април определяме няколко бащини семейства със съответните други мерки, чрез които ще произведем по-рано търтеи, необходими за ранно майкопроизводство през началото на май. Известен и необясним е фактът, че българският пчелар добре владее технологията за производство на майки и почти нищо не предприема и не знае за производството на елитни търтеи. Бащинството обикновено се пренебрегва и майките се оплождат от незнайни търтеи, произхождащи от семейства със слаби биологично-стопански качества. По този начин ние обезсилваме качеството на бъдещите майки, т.е. създаваме незнайна генерация пчели. В развитите в пчеларско отношение държави всеки основен пчелин има оплодителен пункт, намиращ се на 6-8 км от основния. Там се закарват бащините семейства (търтеите) и неоплодените майки в нуклеусите, като по този начин се извършва оплождане от елитни (избрани) търтеи. Внимава се да няма родствена връзка между търтеите и подлежащите на оплождане майки. Това важно правило при нас не се спазва дори от официалните майкопроизводители. По този начин се обезсилва качеството на майките. Да не забравяме обстоятелството, че 75% от качеството на новоизлюпващите се пчели идва по бащина линия, т.е. по линията на търтеите. В пчеларството готови рецепти за развитие на пчелните семейства няма. Но пчелите имат инстинкти, които пчеларят трябва да познава добре. Някои от тези инстинкти той трябва да стимулира (подсилва), а други - да спъва. В метеорологичен аспект различните години са различни - добри, средни, дори понякога не само лоши, а и коварни. Може да има много ветрове, дъждове, дори и минусови температури. Последствията от лошите климатични условия трябва да бъдат омекотявани от пчеларя главно чрез умело подаване на храна. Хранителният режим трябва да е добър, кърмаческата дейност - също, майките не трябва да спират своето яйцеснасяне. То трябва да се развива равноускорително. Ако майката спре своето яйцеснасяне, ще се получи нарушен възрастов състав в семейството, който ще се отрази отрицателно на медодобива (през акациевата паша). Семейството трябва да е "обвито" с храна (разпечатан мед, пита тесто, течно подхранване и др.). Само при такива хранителни условия се преодолява лошото време и семейството не спира своето възходящо развитие. Всеки пчелар трябва да спазва златното правило в интензивното пчеларство: семейството трябва да се развива и при лоши климатични условия. То трябва да има обилен хранителен резерв. Фактически, времето за интензивно развитие е много кратко, а лошите климатични условия го правят още по-кратко. Затова пчеларят трябва да се стреми бързо да създаде силни семейства. С помощта на пчеларя,, както и с помощта на яйцеснасянето на майката и с кърмаческата дейност на пчелите трябва да се създаде много запечатано пило преди главната паша. Пчеларят трябва да се стреми да доближи биологичния максимум на семейството до ботаническото изобилие така, че те да се осъществят по едно и също време.