Пчелните продукти са лек за 200 болести

Пчелите живеят 42 дни. За един сезон умират около 1 милион пчели. Пчеларите обикновено ги изхвърлят. Проф. Караджов обаче популяризира все повече сред тях идеята да се отнасят към подмора (умрелите пчели) както към всеки полезен пчелен продукт. Умрялата пчела е силно лековита, защото в тялото й се съдържат всички продукти, които тя произвежда. Освен това външният й скелет на насекомо - хемозанът, е най-доброто средство при лечение на остеопороза и на рахит при малки деца. В този случай хемозанът се вари на чай или на каша с други хранителни продукти. Наситеният с пчелен прашец и други пчелни продукти кошерен въздух също има силен лечебен ефект: при хронични възпаления на носоглътката, ангина, астма, бронхит, ХОББ, рак на белите дробове и др. заболявания. Апитерапевтът е създал малки стъклени кошери за стайно ползване, както и с нормални размери за двора или терасата, откъдето се подава кошерен въздух в стаята на болния.Хит в момента при лечението на много болести е ужилването с пчела. Обикновено  ужилването става в областта на гръбначния стълб или пояса, като пчелата се доближи до точното място. Предварително се прави обаче тест за алергична реакция. При остеопороза и рахит - чай от умрели пчели Проф. Янаки Караджов е микробиолог и еколог. От 30 години практикува апитерапия - лечение с пчелни продукти. Организира и дистанционно обучение за апитерапевти. Сега професорът е на 82 г. и в добро здраве, въпреки че преди 21 г. е претърпял операция от рак на дебелото черво. Малка част от изумителните лечебни качества на пчелните продукти и на самите пчели микробиологът сподели с читателите на в. “Доктор”. Апитерапията (медолечение) е медицината на 21-ви век, категоричен е микробиологът-лечител проф. д-р Янаки Караджов. Настолна книга на професора е “Лечение с пчелни продукти - Апитерапия” от д-р Стоймир Младенов и инж. Миленко Радисавович. В книгата е описано лечението на 200 болести. Като практикуващ пчелар през годините професорът- микробиолог е съдействал на д-р Младенов за написването на тази книга. “Д-р Младенов, сега покойник, беше ординатор в поликлиниката в Кюстендил и пчелар. Той прилагаше медолечение за много болести, като включваше в терапиите всички пчелни продукти - прашец, пчелно млечице, дори мъртви пчели. Д-р Стоймир Младенов правеше на пациентите с болести на горните дихателни пътища инхалации с пчелно млечице, които имаха отличен ефект”, спомня си проф. Караджов. 

Пчелите живеят 42 дни. За един сезон умират около 1 милион пчели. Пчеларите обикновено ги изхвърлят. Проф. Караджов обаче популяризира все повече сред тях идеята да се отнасят към подмора (умрелите пчели) както към всеки полезен пчелен продукт. 

Умрялата пчела е силно лековита, защото в тялото й се съдържат всички продукти, които тя произвежда. Освен това външният й скелет на насекомо - хемозанът, е най-доброто средство при лечение на остеопороза и на рахит при малки деца. В този случай хемозанът се вари на чай или на каша с други хранителни продукти. 

Неслучайно сибирските народи включват в традиционното си меню 

яденето на умрели пчели плюс всички пчелни продукти. Сибиряците варят с подмора каша и чай. Лично проф. Караджов си приготвя хемендегс - пържи подмора с яйца и малко шунка. Когато им откъсне гърдите, главата, крачката и крилата, остават само коремчетата. С тях си приготвя чудесен крем брюле.

“Да се ядат умрели пчели, не е нито противно, нито несъвместимо с хигиенните норми, защото пчелите живеят в атмосфера на прополис в кошера. При положение че 80 000 пчели обитават един кошер, ако го нямаше прополисът, те щяха да измрат от инфекции. Всъщност прополисът има антисептични свойства - единственото средство, което убива от вируси до амеби. Използват го и за някои по-едри паразити. Яденето на пчели е приятно и най-вече полезно”, категоричен е проф. Караджов. 

Наситеният с пчелен прашец и други пчелни продукти кошерен въздух също има силен лечебен ефект: при хронични възпаления на носоглътката, ангина, астма, бронхит, ХОББ, рак на белите дробове и др. заболявания. Апитерапевтът е създал малки стъклени кошери за стайно ползване, както и с нормални размери за двора или терасата, откъдето се подава кошерен въздух в стаята на болния.  
Хит в момента при лечението на много болести е ужилването с пчела. Обикновено 

ужилването става в областта на гръбначния стълб 

или пояса, като пчелата се доближи до точното място. Предварително се прави обаче тест за алергична реакция.

Проф. Янаки Караджов твърди, че пчелният мед е полезен за диабетиците и за хора с наднормено тегло и метаболитен синдром, като влиза в пряка полемика с диетолозите. Самият той е с диабет и си позволява до 100 грама мед, а в по-натоварените си дни 150 - 200 грама. При това кръвната му захар остава в нормата за неговата възраст.